آخرین مطالب : 

وب سایت تخصصی مهندس ایزدی

بیماری های کار با کامپیوتر

بیماری های کار با کامپیوتر

بیش از ۶ ساعت کار مدام با کامپیوتر و افزایش عفونت های ریوی و کاهش سیستم دفاعی بدن (بیماری های کار با کامپیوتر)

بیماری های کار با کامپیوتر

اکثر کاربران کامپیوتر که مدت طولانی با کامپیوتر کار می کنند. دچار یک سری علائم و ناراحتی ها ی چشمی می شوند که به سندرم G.V.S موسوم است، در ایجاد این ناراحتی ها میزان دید چشم، میزان کاری که چشم باید انجام دهد، روشنایی محیط و حالات روانی و فیزیولوژیکی شخصی دخالت دارد. حدود ۵۰ تا ۹۰ دردصد کاربران کامپیوتر از خستگی چشم شاکی هستند، یکی از دلایل مهمی که منجر به ایجاد این ناراحتی های چشمی می شود، استفاده بیش از حد نرمال از چشم است.

G.V.S به ایجاد درد، سوزش، خارش، اشک ریزش، دیدن لکه ای در جلوی چشم، عدم تمرکز چشم و ایجاد خستگی چشمی است. برای پیشگیری یا اصلاح این مشکلات، باید یکسری تسهیلات انجام شود.

یکی از مسائلی که می تواند باعث بهبود این علائم شود، نحوه ی قرارگیری صفحه ی کامپیوتر است، به نحوی که لبه ی صفحه ی مانیتور با چشم های کاربر کامپیوتر در یک سطح افق قرار می گیرد، یعنی فرد برای دیدن صفحه ی وسط مانیتور، ۳۰ درجه چشم خود را به پایین متمایل کند.

بهترین فاصله از صفحه ی کامپیوتر ۵۰ سانتیمتر است. باید صفحه کامپیوتر در جایی دو از پنجره ها یا نورهای خیره کننده باشد، زیرا تششعات آ» می تواند باعث خستگی چشم شود. همچنین تصویرهای لرزان (در صورت قرارگیری کامپیوتر یا کاربر کامپیوتر در جایی که لرزش وجود دارد) می تواند باعث ایجاد ناراحتی های چشمی شوند. بیماری های کار با کامپیوتر

کاربران کامپیوتر باید در هر ۴۵ دقیقه استفاده مداوم از سیستم، ۱۵ دقیقه به چشم خود استراحت دهند. هم چنین افرادی که بیش تر از شش ساعت مداوم با کامپیوتر کار می کنند. دچار عفونت های دیدی و کاهش قدرت سیستم دفاعی شده و باید روزانه دو لیوان شیر بنوشند. بهتر است، افرادی که بصورت طولانی از کامپیوتر استفاده کنند از صفحه ی مانیتور تخت یا LCD استفاده کنند. زیرا، تششعات مضر باعث گرم شدن عصب بینایی و شنوایی می شوند و این امواج رادیویی و الکتریکی منجر به کاهش حساسیت افراد می شوند. ولی در سطح صفحات مانیتور LCD یک مایع کریستالیزه وجود دارد و این امواج قبل از اینکه به چشم بدهند، با این مایع برخورد کرده و از بین می روند.

منبع: ماهنامه فرهنگی/اجتماعی نوجوان شاهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *