آخرین مطالب : 

وب سایت تخصصی مهندس ایزدی

مدل سازی بررسی نرم افزار ها

با سلام و احتراممدل سازی

امروز می خواهم مختصری به بررسی انواع نرم افزارهای مدل سازی موجود در بازار بپردازم پس هرگونه نقد و نظری نسبت به مطالب این مبحث دارید در قسمت نظرات همین بخش قید فرمایید.

قبل از هر مطلبی باید بگویم بنده چندین سال به تدریس و کار با اینگونه نرم افزارها چه در دانشگاه ها و چه در کارخانجات مشغول هستم پس آنچه در اینجا قید می گردد حاصل سال ها تجربه شخصی اینجانب است.

قبل از هر مطلبی باید بگویم بنده چندین سال به تدریس و کار با اینگونه نرم افزارها چه در دانشگاه ها و چه در کارخانجات مشغول هستم پس آنچه در اینجا قید می گردد حاصل سال ها تجربه شخصی اینجانب است.

مهمترین نکته در مورد اینگونه نرم افزارها این است که نمی توانیم منحصرا بگوییم که این نرم افزار بر دیگری برتری دارد یا بلعکس، بلکه ما باید ببینیم اولا کاری که ما می خواهیم انجام دهیم در چه حیطه ای قرار می گیرد. گاهی مواقع اتفاق می افتد که ما تنها می خواهیم به رسم دوبعدی بپردازیم در اینگونه موارد ما باید به دنبال نرم افزاری برویم که این نیاز ما را برطرف نماید تا آنجا که من کار کردم نرم افزاری دو بعدی قوی تر از Autocad پیدا نکردم این نرم افزار دارای محیط کاملا ساده و روان است و دارای پشتیبانی خوبی است که هر ساله ورژن جدیدی از آن به بازار می آید که نواقص ورژن های قبلی را برطرف می نماید اما در زمینه ی مدل سازی سه بعدی نرم افزاری ضعیف است اما اگر هدف ما مدل سازی سه بعدی است باید بگوییم نرم افزارهای گوناگونی وجود دارد که این کار را برای ما انجام می دهند که من به تشریح دو نمونه ی پرکاربرد آن می پردازم اولین نرم افزار از این دست Solidwork است این نرم افزار دارای حجمی کم و ساده است که دارای چندین محیط همانند محیط های ورق کاری، ریخته گری و غیره است، پس بهتر است در هنگام نصب محیط هایی را که به آن نیاز ندارید نصب ننماید تا سرعت کار با آن بالا رود از خصوصیات این نرم افزار سازگاری آن با محیط ویندوز و پشتیبانی شرکت سازنده آن است اما از معایب کار با آن سختی کار با این نرم افزار است زیرا این نرم افزار طرح خود را براساس نقاط موجود در فضا درنظر می گیرد و دستوراتی سخت در هنگام مونتاژ و رسم قطعه را به شما ارائه می دهد که کارکرد با آن ها به این راحتی نیست اما چون شرکت ها از قدیم با این نرم افزار آشنایی دارند معمولا از آن استفاده می کنند.

نوع دیگری از نرم افزارهای سه بعدی که چند سالی است که وارد بازار شده است و بنظر من بهترین نرم افزارهای از این دست است نرم افزار catia است. زیرا مشکلاتی که نرم افزارهای دیگر نظیر مشکلاتی که نرم افزار سالیدورک دارا می باشد این نرم افزار ندارد و تنها مشکل آن سنگین بودن آن برای ویندوز است این نرم افزار کارت گرافیک و cpu بالا نیاز دارد چون ورژن قفل شکسته ی آن در بازار موجود است با تاریخ سیستم مشکل دارد و گاهی مواقع صفحه ی آن سفید شده و گیر می کند. این نرم افزار دارای محیط های متفاوتی نظیر ورق کاری، ریخته گری و غیره است پس هنگام نصب حتما دقت کنید که برای سبک شدن نرم افزار محیط هایی را که به آن نیاز دارید نصب کنید. ولی با همه ی موارد ذکر شده من این نرم افزار را بدلیل سادگی کار با آن در ترسیم قطعه و مونتاژ و تبدیل فرم دو بعدی و سه بعدی آن به فایلی که برای دیگر نرم افزارها قابل خواندن باشد می پسندم ولی چون این نرم افزار جدید است استفاده از آن هنوز در تمامی شرکت ها فراگیر نشده است ولی من مطمئنم که بزودی جای دیگر نرم افزارهای سه بعدی را می گیرد.

شایان ذکر است که تفاوت عمده نرم افزارهای دو بعدی و سه بعدی این است که در نرم افزار های سه بعدی شما نمای سه بعدی جسم را ترسیم می کنید و نرم افزار نمای دو بعدی آن را برای شما رسم می کند.

اگر مطلب یا انتقادی در توضیح مطالب ذکر شده دارید به ایمیل ما ارسال کنید تا با نام شما به ادامه مطلب افزوده شود.

ارادتمند شما مهندس ایزدی

 1. سحر گفت:

  با سلام
  ببخشید یه سوال داشتم
  به جز نرم افزار رشنال رز چه نرم افزار دیگری برای مدل سازی uml استفاده میشود؟؟؟

  • مهندس گفت:

   با سلام و احترام
   متاسفانه من نرم افزار فوق را کار نکردم و چون هیچ انسانی به تمامی دانش ها مسلط نیست باید از شما عذر خواهی کنم ضمنا اگر شما دوست داشتید می توانید مطلبی راجبه نرم افزار فوق ارسال نمایید تا با نام شما روی سایت قرار گیرد
   ارادتمند شما مهندس ایزدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *