پنجشنبه ۱۳ بهمن ۰۱

راه های حفظ سلامت روحی

سایت تخصصی اخبار و آموزشی در حوزه سلامت

۶۵ بازديد
۰ ۰


مراقبت از سلامت روحی خود در مدتیکه میبایست در منزل بمانید

 • قرار است تعداد بیشتر و بیشتری از ما اوقات زیادی را در منزل بگذرانیم و ما دیگر قادر به انجام بسیاری از فعالیت های معاشرتی عادی خود نمیباشیم.
 • اگر بتوانید به این دوران زندگی با دید دیگری بنگرید، حتی اگر انتخاب شما نبوده است، فکر نکنید این دوران منفی است.
 • در ارتباط با شیوع بیماری، سعی کنید به حدس و گمان ها گوش ندهید و در جستجوی منابع موثق باشید
 • شایعات و حدس و گمان اضطراب را افزایش میدهد. وقتی دسترسی به اطلاعاتی با کیفیت خوب راجع به ویروس دارید، میتوانید بیشتر کنترل در دست بگیرید.
 • توصیه های بهداشتی را رعایت کنید، مثلأ شستن دستها بیش از معمول، بمدت 20 ثانیه با صابون و آب داغ. هر مرتبه به منزل باز میگردید و یا سر کار میروید، بینی خود را پاک میکنید، عدسه یا سرفه میکنید، غذا میخورید و یا به غذا رسیدگی میکنید. اگر نمیتوانید دستهایتان را فورأ بشوئید، از مایع ضد عفونی دست استفاده کنید و سپس در اولین فرصت دستهایتان را بشوئید.

سعی کنید ارتباط خود را حفظ کنید

طی روزهای پر تنش، وقتی همراه دیگران هستیم و کمک داریم، بهتر با تنش مقابله میکنیم. سعی کنید ارتباط خود را با دوستان و فامیل، تلفنی، با ایمیل و رسانه های اجتماعی حفظ کنید.

شاید دوست داشته باشید در مورد چیزهایی که اگر قادر باشید، انجام می دهید، تمرکز کنید:

 • مدیریت استرس
 • فعال بودن
 • رژیم غذائی متناسب داشته باشید

با دوستان از طریق رسانه های اجتماعی ارتباط برقرار کنید، اما سعی کنید بیش از حد مسائل را احساساتی نکنید. فقط مطالبی از منابع موثق به اشتراک بگذارید. بخاطر داشته باشید که دوستانتان هم ممکن است هم اکنون نگران باشند. دنبال کردن افراد و هش تَگ هایی که موجب اضطراب شما میگردد را دیگر دنبال نکنید و صدای گفتگوها را خاموش کنید.

با فرزندانتان صحبت کنید

لازم نیست از "موضوع ترسناک" خودداری کنیم، اما به نحوه ای که برای آنها مناسب باشد. توصیه هایی در این مورد در دسترس داریم گفتگو با فرزندتان راجع به شیوع ویروس کرونا.

سعی کنید غم و اندوه را پیش بینی کنید

اشکالی ندارد که احساس آسیب پذیری و غافلگیری نمود، بخصوص اگر در گذشته دچار مشکل روانی و ضربۀ روحی گشته اید. یا اگر مبتلا به ناخوشی جسمی مزمن هستید که نسبت به اثرات ویروس کرونا شما را آسیب پذیرتر مینماید.

بسیار مهم است این احساسات را پذیرفت و به همدیگر بگوئیم که مراقب سلامت جسمی و روحی خود باشیم، اما حواستان به عادت هایی که شاید در دراز مدت برایتان مضر است باشید، مثلأ سیگار کشیدن و مشروب خوردن.

به افرادی که شاید نگران شما هستند، قوت قلب بدهید و با افرادی که تنها زندگی میکنند تماس بگیرید.

سعی کنید هیچ چیزی را فرض نکنید

راجع به مردم قضاوت نکنید و در مورد اینکه چه کسی مسئول شیوع ناخوشی بوده، سرخود به نتیجه گیری نپردازید. ویروس کرونا میتواند هر کسی را مبتلا سازد و ربطی به جنسیت، قومیت و یا گرایش جنسی افراد ندارد.

سعی کنید نحوه ای که شیوع بیماری در رسانه ها دنبال مینمائید را کنترل کنید

پوشش خبری زیادی در مورد شیوع بیماری موجود است. اگر متوجه شده اید که تماشای اخبار موجب ناراحتی زیاد شما گشته، سعی کنید تعادل را حفظ کنید. شاید خوب نباشد اصلأ اخبار تماشا نکنید، چون به خودتان آموزش میدهد، اما میتوانید کمتر اخبار تماشا کنید، اگر شما را اذیت میکند.چه موقع نیاز به کمک دارید؟

هر کسی در شرایط دشوار زندگی ممکن است که نیاز به کمک داشته باشد. از جمله اینگونه موارد عبارتند از: مهاجرت از کشوری به کشور دیگر، مشکلات محل کار، از دست دادن محل کار، مشکلات خانوادگی، طلاق، مرگ یکی از بستگان نزدیک، بیماری و یا تغییرات دیگر زندگی. همچنین موضوعات مثبتی همانند تولد نوزاد نیز ممکن است که آنقدر زیاد زندگی شما را تغییر دهند که در شرایط جدید زندگی نیازمند کمک باشید. بعضی اوقات پس از گذشتن مدت طولانی از تجربیات و شرایط سخت زندگی و در شرایطی که زندگی شما به آرامش رسیده است، ناگهان ممکن است وضعیت روحی تان بد شود.

در صورتی که علائم زیر را دارید بهتر است درخواست کمک کنید:

 • بیخوابی
 • بی اشتهائی و بی میلی به غذا
 • زندگی روزانه شما دشوار بنظر میرسد
 • حوصله سر کار رفتن یا ملاقات و گفتگو کردن با دیگران را ندارید
 • علائم فیزیکی که دلیل پزشکی برایشان یافت نمی شود
 • مصرف الکل یا مواد مخدر بیشتر شده است

درخواست کمک برای درمان وضعیت روحی، مسئله ای نیست که بندرت اتفاق بیافتد. در فنلاند حدود 20 درصد افراد، در مراحله ای از زندگی خود، دچار بیماری افسردگی می شوند.

 

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.